Wyspa Man, yessir

Go down

Wyspa Man, yessir

Pisanie by Wyspa Man on 6/1/2015, 17:02


  
Imię i nazwisko: Bridget Paaie* Kennaugh.
Data urodzenia: 5 Czerwca 1333 roku.
Charakter:
Jeśli przyjrzysz się dokładnie mapie Europy, możesz zauważyć małą kropkę na środku Morza Irlandzkiego. Ta kropka to wyspa, niefortunnie oderwana od Brytanii podczas rozdzielania się kontynentów. I choć zdawać się może, że to tylko kolejny skrawek lądu należący do Szkocji, jest to prawie niepodległe, samodzielnie prosperujące państwo, nazywane Wyspą Man.
Praktycznie od początku istnienia Ellan Vannin była skazana na izolację. Do takiego stopnia, że rdzenną ludność trudno było zakwalifikować do jakichkolwiek istniejących, celtyckich ludów. Wiadomo jednak, że pierwszymi, którzy dotarli na wyspę byli Brytowie. Dopiero później, kiedy na Manie zaczęła się formować już specyficzna odmiana języka bretońskiego, na wyspę przybyli Irowie, zwani później Irlandczykami. Naukowcy do dziś kłócą się, czy była to emigracja czy inwazja. Tak czy owak, kultura celtycka na dobre rozprzestrzeniła się po wyspie, a stary język na dobre został wyparty przez nowy, z wieloma podobieństwami do irlandzkiego.
Kultura Manx charakteryzuje się niezwykłą przeplatanką kultur, Skandynawskiej i Celtyckiej, która była spowodowana późniejszym podbijaniem Brytanii przez Wikingów. Jako, że Man była małą wysepką, to i szybko została opanowała, i stała się główną siedzibą Nordyków.  Zawdzięczamy im, między innymi Tynwald, jeden z najstarszych i najbardziej trwałych parlamentów w Europie, który został założony już w dziewięćset siedemdziesiątym dziewiątym roku. Dzięki temu  wyspa utrzymywała się w rękach Skandynawów, a potem została dołączona do Królestwa Norwegii. Trwało to aż do XIII wieku, kiedy do wyspę podbiła Szkocja, ale pretensję do niej zgłaszały również władze angielskie. Spowodowało to długi, prawie stuletni konflikt szkocko-angielski o Ellan Vannin, który zakończył się dołączeniem wyspy do Anglii. I tak jest aż do dziś. I choć Man dalej jest powiązana ze Zjednoczonym Królestwem, to nie jest jego częścią a istnieje w formie zależności zwanej dependencją***.

Man, choć jest Celtem i nigdy temu nie zaprzeczała, nie czuje się takim członkiem rodziny jakim są inni. Trudno jej się dziwić, wiele osób praktycznie nie wie o jej istnieniu, a przez część jest zwyczajnie pomijana.  Każdy wie o brytyjskich braciach, ale o brytyjskiej siostrze nie słyszał już nikt. To w sumie dość smutne, jednak Bridget zdążyła się do tego przyzwyczaić, bo nie należy do osób atencyjnych i nigdy nie chciała rozgłosu. Bardzo lubi spokój, ale również naturę, kocha przebywać na świeżym powietrzu i wykonywać czynności z tym związane. Nie chodzi tu o kolarstwo czy jogging, Man jak na osóbkę jej pokroju ma bardzo nietypowe hobby jakim jest motoryzacja, a dokładniej motocykle i skutery. Jej fascynację tą dziedziną spowodowały wyścigi motorów organizowane u niej co roku, znane na całym świecie. Oczywiście sama nie bierze w nich udziału, a swoim jednośladem jeździ wyłącznie dla zabawy po tamtejszych drogach.  
Bridget bywa porywcza i zacięta, co jest ściśle związane z jej celtyckimi korzeniami. I tak jak i Szkocja, i Irlandia potrafi nieźle się tłuc na procencie, w czym kompletnie nie przeszkadza jej damska postura. To wydawać się może, co prawda, dziwne, jednak Wyspa Man jest naprawdę mocnym miksem kulturowym i w swojej celtyckiej porywczości i brytyjskim spokoju ma również wyjątkowo skandynawskie podejście do życia. Spędziła z Nordykami sporą część swojego życia i nauczyła się od nich naprawdę sporo. Co prawda jeszcze nie wie, jak polować na łosie zębami, ale to tylko kwestia czasu.
Bycie Man wiąże się również z wyjątkową miłością do muzyki i tańca. Co prawda tańczyć, nie tańczy ale ma całkiem miły głos i potrafi trochę na skrzypcach pobrzdąkać. Nie jest niestety tak utalentowana w tej dziedzinie jak Irlandia, ale chyba potrafi się z tym pogodzić.  Tak jak i godzi się z byciem niezbyt zauważalną, małą wysepką na środku Morza Irlandzkiego.
Wygląd:
Man niezbyt wyróżnia się na tle rdzennej ludności wyspy i Wielkiej Brytanii, jednak zdecydowanie odznacza się na tle jej rodzeństwa. Jest od nich niższa i zamiast kolejnego odcienia rudego posiada włosy czarne, choć nie to jest najdziwniejsze. Najbardziej szokującym faktem są jej nietypowe oczy, które zamiast rodzinnej zieleni przybrały kolor błękitny. Reszta cech raczej dobrze wpasowuje się w familię, np. piegi czy wyjątkowo jasna cera.
Trudno też stwierdzić, czy można zaliczyć ją do osób ładnych, czy może niekoniecznie. Choć to już zależy od gustu oceniającego i jego stosunku do Brytyjek.
Ubiór Briget jest raczej skromny, co spowodowała średnia temperatura. Nosi owcze swetry różnej maści, jednak z reguły te ciężkie, ale i ciepłe. Co prawda ma też skórzaną kurtkę, specjalnie do jazy, jednak rzadko kiedy ją wkłada. Uważa, że jest zbyt "odważna". To samo jeśli chodzi o jakieś wytarte jeansy czy przyozdobione spodnie, woli te o wiele skromniejsze, standardowe. I tak nie nosi ich na co dzień, bo zdecydowanie woli dłuższe spódnice, koniecznie z rajstopami. Wszystko w bardzo stonowanych kolorach zieleni, brązu, błękitu, rzadziej czerwieni. Man zdecydowanie nie jest osobą, która jakoś pasjonuje się ubraniami.

Relacje z innymi państwami:

  • ● Anglia - Wyspa Man ma do Arthura wyjątkowo mieszany stosunek. Z jednej strony nie zachowuje się w stosunku do niej źle i sam fakt, że dał jej tyle swobody dobrze o nim świadczy, jednak z drugiej strony jej nieskończone idealizowanie Irlandii i wszystkiego co irlandzkie spowodowało pogorszenie jej opinii. Teraz, choć naprawdę szanuje Anglię, to na pewno nie zaliczy go do grona braci lubianych ogólnie.

  • ● Irlandia - Czasami za bardzo się kogoś podziwia. Robi się to do takiego stopnia, że idealizuje się tą osobą i zapomina o jej wadach. Uważa się ją za niemal perfekcyjną i rzadko winną w poważniejszych konfliktach. Tak właśnie opisać można stosunek Ellan Vainn do Irlandii. Bridget naprawdę go uwielbia i uważa za najlepszego brata, zapominając mu wszystko, co zrobił w przeszłości i z dumną ukazuje swoje pokrewieństwo z nim. Bo jak tu nie być dumnym z kogoś, komu stało się tyle krzywdy, a tak sobie poradził?

  • ● Szkocja - Za złe może mu mieć wiele rzeczy. Ale głównie tą ekspansję, która spowodowała konflikt i wydzieranie sobie z Anglią nawzajem Man, niczym zabawkę. Prawda, że innym działy się gorsze rzeczy, ale Bridget ma po prostu uraz do Szkota (Tak samo jak i do Anglii). Raczej mu złego słowa nie powie, nie obrazi go, ale nie będzie go też przesadnie lubiła.

  • ● Irlandia Północna, Walia, Kornwalia - Reszta rodzeństwa, mniej lub bardziej bliskiego Man. Nie ma z nimi złych stosunków, bo i niczego jej nie zrobili.
  • ● Nordycy - Traktuje ich w pewnym sensie jak rodzinę. W pewnym sensie. Oczywiście nie będzie do nich mówić "bracie" czy "siostro", jednak faktycznie jest między nimi jakaś nić porozumienia (Albo tak się przynajmniej Man wydaje).

  • ● Brytyjskie kolonie i inne terytoria w dependencji Korony Brytyjskiej - Liczni siostrzeńce, siostrzenice i przyjaciele, z którymi Man z reguły dobrze się dogaduje.Dodatkowe informacje:
Religią dominującą na Wyspie Man jest chrześcijaństwo (dokładniej protestantyzm).
Trójnogi symbol na fladze Wyspy Man nazywany jest triskelionem. Legendy głoszą, że to właśnie w niego przemieniło się celtyckie, morskie bóstwo, Manannan Mac Lir, by wystraszyć najeźdźców.
Wyspa jest znana na całym świecie z wyścigów motocyklowych TT (Tourist Trophy), które tradycyjnie odbywają się w ostatni tydzień Maja.
Na Manie została stworzona odrębna rasa kotów "Manx". Charakteryzują się one brakiem ogona i wyjątkowo psim zachowaniem (Podobno potrafią nawet szczekać).
Na Wyspie Man nie ma ograniczenia prędkości i jest to jedyny taki teren "należący" do Zjednoczonego Królestwa.
Wielkie Koło Laxey, nazywane też Panną Izabellą to największe na świecie koło wodne.
Na Wyspie odbywają się zawody cynnowej wanny. Każdy zawodnik musi przepłynąć w swojej wannie przez port Castletown.
Na Manie znajdują się wyjątkowy gatunek owiec, Loaghtan, który przybył tutaj razem z Nordykami. Loaghtany charakteryzują się czterema, sporymi rogami.
Na Wyspie Man zamiast święta Halloween odbywa się tzw. Hop tu Naa. W przeciwieństwie do Brytyjskich tradycji, dzieci rzeźbią lampiony z rzepy i śpiewają tradycyjne hop-tu-aa piosenki.
Na Manie nie używało się słowa szczur, bo ludzie uważali, że to przynosi pecha. Zamiast tego nazywało się te stworzenia "długimi ogonami".
Most wróżek do jedyny most na świecie stworzony specjalnie dla magicznych istot. Powstał on w czasach celtów, kiedy ludzie jeszcze w to wierzyli.
Niektórzy uważają, że Man jest w kolejności piątym państwem, które może zdobyć księżyc.
Zespół Bee Gees pochodzi właśnie z Ellan Vaninn.
Wygrali złoty medal w mistrzostwach w Londynie!

*Bridget oznacza błyszczący, a Paaie bożą walkę.
**1333 to rok odłączenia od Królestwa Szkocji, a 5 Czerwca to data tzw. Tynwald
Day.
***Dependencja Korony Brytyjskiej - "Podlegają monarsze angielskiemu, ale już nie są rządzone przez brytyjski rząd w Londynie, który król lub królowa powołuje. Są niejako częścią Anglii, bo są we władaniu króla lub królowej Anglii, ale nie są częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Interesy monarchy brytyjskiego reprezentuje Gubernator Porucznik - z tym, że jego obowiązki są już tylko czysto ceremonialne. Pozostają w zależności, zachowując odrębność(...)"

"Smok smokowi smoczym smokiem smoczkiem smoków i smok-kokiem!"
Smoki nie istnieją, yessir. *Głaszcze wróżkę*
"Wyciąg ze smarków mamuta, poprawia krążenie latających dysków na jeziorach północnych."avatar
Wyspa Man

Liczba postów : 10

Powrót do góry Go down

Re: Wyspa Man, yessir

Pisanie by Walia on 6/1/2015, 23:16

Wyspa Man napisał:Smoki nie istnieją, yessir. *Głaszcze wróżkę*
Coś czuję, że nie ma akceptu.


A tak poważnie, to wszystko jest ładnie, więc z przyjemnością akceptuję c:

_________________

Pleidiol Wyf I'm Gwlad
avatar
Walia
Meh

Liczba postów : 99

Powrót do góry Go down

Powrót do góry


 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach